Peter Bidwell Memorial – Saturday, July 2nd 2022

(Donore, County Meath). Promoted by Jons Drogheda Wheelers. 

FULL RESULTS: 

A great, fast race won by Seth Dunwoody, an U16 rider who had special permission to take part in tonight’s senior event. Away on his own for nearly the entire duration of the race. A fantastic effort also by Dunwoody’s teammate and fellow U16 with special permission, Samuel Coleman who took first unplaced junior.

Seth Dunwoody (Shelbourne/Orchard CC) wins the Jons Drogheda Wheelers Peter Bidwell Memorial race at Donore near Drogheda. Photo: Colin Bell Photography

Senior Race

1st. Seth Dunwoody (Shelbourne/Orchard CC)

2nd. Luke Smith (Moynalty CC)

3rd. Cian Keogh (EvoPro Racing)

4th. Conn McDunphy (EvoPro Racing)

5th. Loughlin Campion (Ashbourne Wheelers)

6th. Lindsay Waston (Powerhouse Sport)

7th. Conor Murnane (UCD)

8th. Mark McGinley (Four Masters CC)

9th. Fergus Callaghan (Four Masters CC)

10th. Paul Butler (Sean Kelly CC)

Unplaced A2’s

1st. Aureliusz Klus (Stamullen Road Club)

2nd. James Dane (Velo Club Iveagh)

3rd. Charlie Holt (Roadman CC)

Unplaced A3’s

1st. Paul Butler (Sean Kelly CC)

2nd. Luke Coll (Jons Drogheda Wheelers)

3rd. Andrew Butterly (Velo Club Balrothery)

Unplaced Juniors

1st. Samuel Coleman (Shelbourne/Orchard CC)

2nd. Ruairí Byrne (Orwell Wheelers CC)

3rd. MIkey Flaherty (Lakeside Wheelers)

Leading A4

Stephen Connor (Roadman CC)

U12 Boys 

1st. Dylan Murphy (Comeragh CC)

2nd. James Cunningham (Orwell Wheelers CC)

3rd. Kieran Mulvaney (Sliabh Luachra CC)

4th. Rory Mulhearne (Panduit Carrick Wheelers)

5th. Noah Byrne (Carlow RCC)

6th. Oisin Meagher (Comeragh CC)

U12 Girls

1st. Orla Mulhearne (Panduit Carrick Wheelers)

2nd. Isabelle Gaffney (Dungarvan CC)

3rd. Clodagh Quigley (Foyle CC)

U14 Boys 

1st. Jack Woods (Carlow RCC)

2nd. Rian McCrystal (Bellurgan Wheelers)

3rd. Darragh Byrne (Gorey CC)

4th. Hugh Og Mulhearne (Panduit Carrick Wheelers)

5th. George Sevastopulo (Sundrive Track Team)

6th. Fionn Killeen (Orwell Wheelers CC)

U14 Girls 

1st. Emer Heverin (Kinning Cycles CC)

2nd. Aisha Gannon (Breffni Wheelers)

3rd. Sarah Gaffney (Dungarvan CC)

U16 Boys

1st. Joseph Mullen (Navan Road Club)

2nd. Maximilian Fitzgerald (Dungarvan CC)

3rd. Cameron Henry (Inspired Cycling)

4th. Daniel Scott (Un-attached Ulster)

5th. Donagh O’Connor (Sliabh Luachra CC)

6th. Peter Quigley (Foyle CC)

U16 Girls

1st. Kate Murphy (Sliabh Luachra CC)

2nd. Aine Reilly (Orwell Wheelers CC)

Seth Dunwoody (Shelbourne/Orchard CC) is presented with the Jons Drogheda Wheelers Peter Bidwell Memorial race trophy by club chairperson Andrew Watters and Deirdre Bidwell with her grandchildren Aria, Theo and Harvey. Photo: Colin Bell Photography
Posted in Club, Events, Racing, youth | Comments Off on Peter Bidwell Memorial – Saturday, July 2nd 2022

Mark Mullen League Round 1 Results

Aaron Rafferty of Spin11 – Chain Reaction Racing Team won Round 1 of this years Mark Mullen League. Click here for the overall standings. Click here for more pictures from Round 1.

Aaron Rafferty Spin 11 – Chain Reaction Racing Team wins round 1 of the Jons Drogheda Wheelers Mark Mullen League at Crufty near Drogheda. Photo: Colin Bell Photography





Posted in Club, Events, Racing, youth | Comments Off on Mark Mullen League Round 1 Results

Peter Bidwell / Brendan Campbell Memorial Races 2022

Our annual Peter Bidwell Memorial and Brendan Campbell Memorial races take place this weekend on 2nd and 3rd July respectively. Click on the links below for details of routes and for registration on eventmaster.ie

Peter Bidwell Memorial Entries

Peter Bidwell Memorial Route

Brendan Campbell Memorial Entries

Brendan Campbell Memorial Route

Posted in Club, Events, Racing, youth | Comments Off on Peter Bidwell / Brendan Campbell Memorial Races 2022

Mark Mullen League 2022

Drogheda Wheelers are delighted to announce that our annual Mark Mullen League will commence on Monday 27th June. Racing will take place every Monday night for six weeks. Riders must register in advance on eventmaster.ie. All riders please note that registration will close on Friday 24th June 5:00 pm No applications can be processed after that date so please make sure to register on time.

A great six nights of racing and craic had every year – don’t miss out! 

Route: https://www.strava.com/routes/2974270960555872664

Any issues –  contact Gearóid on gearoidcampbell1@gmail.com

Click here to register.

Posted in Club, Events, Racing, youth | Comments Off on Mark Mullen League 2022

Drogheda Wheelers at the Tour of Louth

Some members of Drogheda Wheelers who took part in the recent Tour of Louth
Posted in Club, Events, Leisure | Comments Off on Drogheda Wheelers at the Tour of Louth

Drogheda Wheelers Bike Week 2022 Spin

Members of Drogheda Wheelers who took part in a very enjoyable spin to mark National Bike Week 2022. Click here for more images.
Posted in Club, Events, Leisure | Comments Off on Drogheda Wheelers Bike Week 2022 Spin

Sean Lynch Memorial – Saturday 7th May 2022 

Skyrne, Co Meath Promoted by Jons Drogheda Wheelers

A1/A2 Race

1st. Daire Feeley (All Human Velo Revolution)

2nd. Darragh McCarter (Spellman-Dublin Port)

3rd. Luke Smith (Moynalty Cycling Club) 

4th. Shane Coll (Jons Drogheda Wheelers)

5th. Sean Landers (UCD Cycling Club) 

6th. Ryan Geraghty (Spin 11 – Chain Reaction Racing Team)

7th. Sean Lenehan (Spin 11 – Chain Reaction Racing Team) 

8th. Shane Smith (Moynalty Cycling Club)

9th. Dean Harvey (Spellman – Dublin Port) 

10th. Fergus Callaghan (Four Masters CC)

Unplaced A2’s

1st. Alan Lyne (Dunboyne Cycling Club)

2nd. Jason Howick (Bray Wheelers Cycling Club) 

3rd. Eugene Murtagh (Lucan CRC) 

Prime Winner

Darragh McCarter (Spellman-Dublin Port) 
A3 Race
1st. Tadhg Killeen (Orwell Wheelers Cycling Club) 

2nd. Colm Bracken (Kilcullen Cycling Club Murphy Geospacial) 

3rd. Charlie Holt (Roadman Cycling Club) 

4th. Ross O’Keefe (Attu Wheelers Cycling Club) 

5th. William McFarland (Lakeland) 

6th. Greg Asenjo (Unattached Leinster) 

7th. Adam Foley (Lucan CRC) 

8th. Brian Maher (Slaney CC)

9th. Garry Donohue (Bikeworx)

10th. Brendan Corcoran (Unattached Leinster)

Unplaced Juniors

1st. Adam Foley (Lucan CRC) 

2nd. Ryan Walsh (Bohermeen CC)

Unplaced Women

1st. Jennifer Neenan (Sundrive Track Team) 

2nd. Danielle Forshaw (Gorey CC)

Prime Winner

Brendan Corcoran (Unattached Leinster) 

A4 Race

1st. Adam Farrelly (Naas Cycling Club)
2nd. Barry Dunne (Kildare Cycling Club)
3rd. Declan Rodgers (Glens Cycling Club)
4th. Diarmuid Lynch (Navan Road Club)
5th. Kevin Smyth (Moynalty Cycling Club) 
6th. Brendan Ward (Clondalkin Cycling Club) 
7th. Martin Casey (Velo Club Balrothery) 
8th. Lee Russell (Bohermeen Cycling Club) 

Prime Winner: Samuel Monaghan (Oldcastle Cycling Club) 

Posted in Club, Events, Racing | Comments Off on

Sean Lynch Memorial – Saturday 7th May 2022 

Skyrne, Co Meath Promoted by Jons Drogheda Wheelers

Coombes Connor Memorial Race 2022

Promoted by Jons Drogheda Wheelers – Duleek, Co. Meath

Matthew Devin Trinity Racing (right) takes the trophy in the Jons Drogheda Wheelers Coombes Connor Memorial race from Luke Smith Moynalty Cycling Club in second, Matthew Teggart WiV SunGod in third and Matteo Cigala Team Dan Morrissey Pactimo who was fourth. Photo: Colin Bell Photography

A1-A2 Race

1. Matthew Devin – Trinity Racing
2. Luke Smith – Moynalty Cycling Club
3. Matthew Teggart – WiV SunGod
4. Matteo Cigala – Team Dan Morrissey – Pactimo
5. Mark Dowling – All human/VeloRevolution Racing Team
6. Timothy O’Regan – All human/VeloRevolution Racing Team
7. Vladislav Evseev – All human/VeloRevolution Racing Team
8. Paul Wilkinson – West Down Wheelers
9. Ronan Killeen – Lucan CRC
10. Shay Donley – Team Dan Morrissey – Pactimo

Unplaced A2’s

1. Fergus Keogh – Moynalty Cycling Club
2. Ronan Grimes – Orwell Wheelers Cycling Club
3. Seán Murnane – Orwell Wheelers Cycling Club
4. Darren Davitt – Spin the Bean Power by Coffee
5. Johnny McRoberts – Banbridge CC

A3 Race

1. Eoin Kelly – UCD Cycling Club
2. Andrew Kelly – Moynalty Cycling Club
3. Michael Green – Roadman Cycling Club
4. Jason Howick – Bray Wheelers
5. Alan Lyne – Dunboyne Cycling Club
6. David Hayes – TEAM BIKEWORX Celbridge
7. Cathal Dillane – Galway Bay CC
8. Cormac Meegan – Jons Drogheda Wheelers
9. Alan Reilly – Bohermeen CC
10. Christopher Marshall – Orwell Wheelers Cycling Club

Unplaced Juniors

1st. Christopher Marshall – Orwell Wheelers Cycling Club
2nd. Ryan Walsh – Bohermeen CC
3rd. Mikey Flaherty – Lakeside Wheelers Mullingar

Leading Lady

Caoimhe O’Brien – Torelli-Cayman Islands-Scimitar

A4 Race

1st. Andrew Butterly – Velo Club Balrothery
2nd. Mark Stewart – Sundrive Track Team
3rd. Brian Reynolds – Un-Attached Leinster
4th. Stephen Connor – Roadman Cycling Club
5th. Darren McGivern – Armagh Down CC
6th. Greg Connolly – Bray Wheelers
7th. John Walsh – UCD Cycling Club
8th. Samuel Monaghan – Oldcastle CC

Leading Lady

Emma Smith – Navan Road Club

Posted in Club, Events, Racing | Comments Off on Coombes Connor Memorial Race 2022

Rás na nÓg 2022 Results

Full results are now available for Rás na nÓg 2022. Click on the links below to see the overall standings as well as results for each stage. Congratulations to our winners and to all who took part. We look forward to seeing you again next year.

First and Second placed overall Seth Dunwoody and Samuel Coleman representing Ulster in the Jons Drogheda Wheelers Rás na nÓg 2022 stages at Bellewstown County Meath. Photo: Colin Bell Photography

Click here for Stage 1 Results

Click here for Stage 2 Results

Click here for Stage 3 Results

Click here for the overall placings

Posted in Club, Events, Racing, youth | Comments Off on Rás na nÓg 2022 Results

Rás na nÓg 2022 – Start List

Amendments to be sent to gearoidcampbell1@gmail.com before 5PM Friday, April 8th.

U12 BOYS

First Name Second Name Club Category Licence Number
Darragh Shakespeare Navan Road Club U12 22U120010
Dylan Shakespeare Navan Road Club U12 22U120011
Dylan Murphy Comeragh CC U12 22U120012
James Cunningham Leinster B U11 22U120015
Sean Heverin Kinning Cycles Cycling Club U11 22U120027
Darragh Murphy Rostrevor Mountain Bike Club U12 22U120073
Eoin Davis Bohermeen CC U12 22U120083
Tom Lane O’Leary Stone Kanturk U12 22U120091
Olly Millar Square Wheels U11 22U120100
Noah Byrne Leinster A U11 22U120105
Corran Mc Court VC Glendale U12 22U120111
Michael O’Rourke Leinster A U12 22U120122
Adam Tansey Yeats Country CC U12 22U120127
Daire O’Flaherty Leinster B U11 22U120128
Darragh Collins Newcastle West Cycling Club U12 22U120129
Craig Ennis Bohermeen CC U12 22U120180
Kieran Mulvaney Sliabh Luachra CC U12 22U120202
Mj Walsh O’Leary Stone Kanturk U12 22U120223
James Mullen Navan Road Club U11 22U120236
Ben Rooney Panduit Carrick Wheelers U12 22U120291
Darragh Peters Leinster A U12 22U120296
Oisin Meagher Comeragh CC U12 22U120298
Shay O Leary O’Leary Stone Kanturk U12 22U120321
Jamie Fitzpatrick Leinster B U11 22U120352
Danny O’Brien Leinster A U11 22U120382

U12 GIRLS

First Name Second Name Club Licence Number
Katie Turner Leinster 22U120017
Clodagh Quigley Foyle CC 22U120026
Aoife Craig VC Glendale 22U120078
Skye Spence Shimna Wheelers Cycling Club 22U120099
Naoise Byrne Leinster 22U120104
Eirn McCrystal Leinster 22U120110
Jennifer Condon O’Leary Stone Kanturk 22U120117
Abaigh Dennehy Sliabh Luachra Cycling Club 22U120147
Ciara O Donovan Dungarvan CC 22U120188
Darcy Jackson Clann Eireann CC 22U120304
Ciara Flavin Dungarvan CC 22U120415

U14 BOYS

First Name Second Name Club Category Licence Number
George Sevastopulo Sundrive Track Team U14 22U140011
James Armstrong Ulster U14 22U140012
Adam Ward VC Glendale U14 22U140014
Davis Quinn Orwell Wheelers Cycling Club U14 22U140017
Nicholas James Buckley Sliabh Luachra Cycling Club U14 22U140024
Shane O Brien Fermoy Cycling Club U13 22U140032
Tadhg Roberts Leinster B U13 22U140065
Milo Wigfield Leinster A U13 22U140072
Dan Lane O’Leary Stone Kanturk U14 22U140073
Jack Woods Carlow RCC U14 22U140075
Rhys Hepburn Ulster U13 22U140076
Caleb Mc Greevy Apollo Cycling Team U13 22U140080
Rian Mc Crystal Bellurgan Wheelers U13 22U140086
Mark Molloy Dunloy CC U14 22U140093
Fionn Crinion IMBRC U13 22U140097
Darragh Byrne Leinster A U14 22U140100
Jack Lawless Leinster B U14 22U140105
Colin Sheehan O’Leary Stone Kanturk U14 22U140109
Fionn Killeen Orwell Wheelers Cycling Club U14 22U140117
Daithi Killeen Leinster A U13 22U140118
Diarmuid Collins Newcastle West Cycling Club U14 22U140122
Cianan Dennehy Sliabh Luachra Cycling Club U13 22U140124
Luca Murray Belfast City BMX Club U14 22U140129
Sean Delaney Leinster B U13 22U140131
Jack Dempsey Gorey Cycling Club U14 22U140136
Cian English Leinster A U13 22U140150
Jamie Edward Rockett Ulster U13 22U140185
Conor Goss Cuchulainn CC U13 22U140202
Donnacha Lawless Un-Attached Connacht U14 22U140223
Shane Whelan Leinster B U13 22U140225
Seamus Murphy Drogheda Wheelers U13 22U140240
Liam Walsh Orwell Wheelers Cycling Club U14 22U140242
Oran Ocallaghan O’Leary Stone Kanturk U14 22U140274
Oliver Hylén O Shaughnessy Cuchulainn CC U14 22U140290
Riley Smith Ulster U14 22U140294
Danny Flynn Barrow Wheelers U14 22U140394

U14 GIRLS

First Name Second Name Club Licence Number
Elise Cunningham Orwell Wheelers Cycling Club 22U140015
Emer Heverin Ulster 22U140029
Hannah Dennehy-O Sullivan Sliabh Luachra Cycling Club 22U140060
Aisha Gannon Ulster 22U140079
Cara Suckling VC Glendale 22U140081
Poppy Hamilton Ulster 22U140091
Grace O’Rourke Leinster 22U140095
Clodagh Molyneaux Navan Road Club 22U140103
Holly McCaffrey Leinster 22U140113
Katie Fennell Dungarvan CC 22U140127
Ami Flavin Dungarvan CC 22U140135
Ffion Dolan Leinster 22U140145
Aoife O Donovan Dungarvan CC 22U140160
Joann Connor Leinster 22U140266
Lacey Aicken-Johnson Ulster 22U140331

U16 BOYS

First Name Second Name Club Category Licence Number
Seth Dunwoody Ulster U16 22U160004
Philip O Connor Dungarvan CC U15 22U160009
Harry Hobbs Ulster U15 22U160010
Ryan Fox Orwell Wheelers Cycling Club U16 22U160011
Peter Quigley Foyle CC U15 22U160014
Oisin May Scott Bright Motor Group U15 22U160029
Samuel Coleman Ulster U16 22U160039
Ruairi Coakley O’Leary Stone Kanturk U15 22U160050
Conor Coakley O’Leary Stone Kanturk U15 22U160051
Jude Lavery Ulster U15 22U160056
Conor Murphy Rostrevor Mountain Bike Club U15 22U160059
Donagh O Connor Killarney Cycling Club U16 22U160060
Jamie Byrne Leinster A U15 22U160062
Cameron Henry Inspired Cycling U15 22U160063
David Harrington Leinster A U16 22U160064
Adam Walsh Leinster A U16 22U160066
Joseph Mullen Navan Road Club U16 22U160068
Daniel Scott Shelbourne/Orchard CC U16 22U160069
Niall Browne Leinster B U15 22U160070
Sean Tolan Drogheda Wheelers U16 22U160072
Daniel Roberts Panduit Carrick Wheelers U16 22U160077
Rory Condon O’Leary Stone Kanturk U15 22U160081
Cillian Fox Navan Road Club U16 22U160092
Cillian Fox Navan Road Club U16 22U160092
Cal Tutty Dungarvan CC U16 22U160095
Stephen Sheehan O’Leary Stone Kanturk U16 22U160099
Tom Kinsella Panduit Carrick Wheelers U16 22U160111
Michael Collins Newcastle West Cycling Club U16 22U160112
Josh Callaly Navan Road Club U16 22U160113
Darragh Dennehy Sliabh Luachra Cycling Club U16 22U160114
Cormac Tormey Leinster B U15 22U160115
Marc Watson O’Leary Stone Kanturk U15 22U160116
Patrick O’Suillvan Leinster A U16 22U160131
Donnchadh Roarty Errigal Cycling Club U16 22U160133
Tim Cronin Navan Road Club U16 22U160148
Killian O Brien Orwell Wheelers Cycling Club U16 22U160155
Karl Rockett Ards CC U15 22U160168
Sean Fitzgerald Leinster B U15 22U160173
Calum Goss Cuchulainn CC U15 22U160184
Matthew Boughton Leinster B U15 22U160197
Connor Fennell Orwell Wheelers Cycling Club U16 22U160216
Cillian Owens Bohermeen CC U15 22U160240
Willem O Connor O’Leary Stone Kanturk U16 22U160241
Conor Prendergast Galway Bay CC U16 22U160251
Conor Kelly Strabane Lifford Cycling Club U15 22U160273
Rian Morgan McNally Swords CC U16 22U160281
Maximilian Fitzgerald Dungarvan CC U15 22U160352
Luca Holmes Orwell Wheelers Cycling Club U15 22U160361
Ciaran Lally U16  

U16 GIRLS

First Name Second Name Club Licence Number
Zoe Shakespeare Leinster 22U160001
Lucy Brown Ulster 22U160006
Mya Doocey Navan Road Club 22U160007
Aoibhinn Sharkey Ulster 22U160038
Rhiannon Dolan Cuchulainn CC 22U160049
Zoe Lindsay Ulster 22U160061
Faith Robinson Leinster 22U160076
Aliyah Rafferty Island Wheelers 22U160078
Aine Reilly Orwell Wheelers CC 22U160086
Kate Murphy Sliabh Luachra CC 22U160090
Hannah Hayes TC Racing 22U160100
Sophie English Leinster 22U160136
Olga Buckina Leinster 22U160153
Mollie Jackson Ulster 22U160244
Posted in Club, Events, Racing, youth | Comments Off on Rás na nÓg 2022 – Start List